Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο ήρθε και στο σχολείο μας την Παρασκευή 12-4-2024 για μια εκδήλωση Αστρονομίας. Ζούμε σε μια εποχή που είναι ανάγκη να ξεφύγουμε, να εξερευνήσουμε, να ανακαλύψουμε, να παρατηρήσουμε. Ότι υπάρχει γύρω μας και μας αρέσει. Ότι υπάρχει μακριά μας και μας εξάπτει την φαντασία. Δείχνοντας τις συναρπαστικές ανακαλύψεις στην εξερεύνηση του διαστήματος, συμβάλλει στην κατανόηση του κόσμου γύρω μας, ανοίγει τους ορίζοντες των μαθητών, εμπνέει και εκπαιδεύει για όσα μας περιβάλλουν, για την ίδια τη Γη και τη θέση μας στο σύμπαν. Οι εικόνες προβλήθηκαν μέσα στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο σε όλη την εσωτερική επιφάνεια του θόλου, δημιουργώντας ένα απίστευτα εντυπωσιακό περιβάλλον που συνάρπασε τους μαθητές μας. Πραγματοποιήθηκαν προβολές για κάθε τάξη  και στη συνέχεια ακολούθησε παρατήρηση με τηλεσκόπιο, της φωτόσφαιρας του Ήλιου με ειδικά φίλτρα και  παρατήρηση ηλιακών κηλίδων.